Y Kuşağı 1980-2000 yılları arası doğan insanlar topluluğu olarak tanımlansa da aslında bir tür “proje insanlar” mantığıyla yetiştirilen insan toplululuğudur.

Dünya’nın ilk global neslidir.

Bu dönemlerde doğmuş insanlara teknolojik olarak daha fazla imkân sunuldu. Örneklerle sunmak gerekirse, ebeveyinler poker, tavla gibi oyunlar oynarken; Y nesli bilgisayar oyunu oynadı. Gameboy‘lar, Atari‘ler, bu dev nesil statüsü altında desteklenen oyunlardan birkaçıydı. Bu tarz şirketlerin hiçbiri, gelişim süreçleri döneminde ülkelerine tek bir kuruş vergi ödemediler.

Telefon, cep telefonu ve interaktif dünyayı ilk karşılayan ve kullanan nesildir. Global düşünceyi ve global olguyu kavrayan ve sonra ki nesillere kavratabilecek bilgiye, birikime sahip olan bir nesildi.
Y Kuşağı yabancı müzik ve hatta birkaç dilin, birkaç kültürün işlendiği, entegre olduğu müzikleri dinledi. Dünya sinemasından haberdar olunuldu ve yeni yeni filmler izlenmeye başlandı. Yine bu dönemlerde diğer ülkelere özgü yiyecek, içecek ve nesneler hakkında bilgi sahibi olundu. Ve hatta ihraç edilip, pazar oluşturuldu. Şimdilerde ülkemizde üretilen, anavatanı çok ırak olan meyve ve sebzelerin tohumları o dönemlerde ülke topraklarımıza ekildi.

Y kuşağının bitimi Z kuşağının başlangıcıdır.

Y nesli şu ana kadar yaratılmış en eğitimli, en medeni, en teknolojiye açık, bilgiyi kaynaklarından öğrenebilen, global olarak dünyayı keşfetmeye çalışan insan topluluğudur.
Y Kuşağı Yaşam Basamakları;

18-21 Yaş ; Okul yılları, bireyci ve başarı odaklı
22-25 Yaş ; Okul yıllarının sonu ile iş bulma telaşı, idealist, başarı odaklı
26-29 Yaş; Çalışma hayatı, evlilik hazırlıkları veya yeni evli, bireyci
30-35 Yaş ; Çalışma hayatı, çocuklu aile hayatı, geniş aile

30 total views, 0 views today

© 2008-2016 | Coşkun Hoca | Matematik, Fizik, Geometri Birebir Özel Ders