Özel ders alırken dikkat edilmesi gerekenleri siz değerli veli ve öğrenciler için sıralamaya çalıştım.

 • Özel ders alacağınız kişinin “Öğretmen” olup olmadığından öncelikle emin olmalısınız. Bunun için özel derse gelirken diploma veya çıkış belgesini isteyiniz. Bunun ayıp olacağını sakın düşünmeyiniz. Polis olarak tanıtan birine kimliğini sormanız kadar mühim ve sıradan bir durumdur. Zira en değerliniz olan çocuğunuzu teslim edeceğinizi düşündüğümüzde bunun ne kadar elzem olduğunu göreceksiniz.
 • Öğretmen kime denir? Sorusunu öncelikle sorgulamamız gerekir. Tıp fakültesi mezununa öğretmen denir! Mühendislik fakültesi mezununa öğretmen denir! Ya da fen edebiyat mezununa öğretmen denir! Tüm bu önermelerin tamamı yanlıştır. Eğitim fakültesi mezunlarına öğretmenlik hakkı yasayla sabitlenmiştir. Fen edebiyat fakültesi mezunu arkadaşlar formasyon aldıktan sonra Öğretmenlik yapma hakkı tanınmıştır.
 • Formasyon nedir? Formasyon, sadece bilmek değil bilgiyi aktarabilmenin sanatıdır. Bilgi aktarabildiği an değer kazanır. Bilmek tek başına yeterli değildir.

79 total views, 0 views today

Özel ders alırken dikkat ediniz! (12 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Op.Dr.Nuri Battal dedi ki:

  Paylaşım için tşkler…

 2. Ahmet Yıldırım Özdil dedi ki:

  Kime nasıl güveneceğimizi artık cidden bilemiyoruz.O kadar öğretmen sıfatlı kişi türedi ki bu yazınız ailelere bu konuda çok yardımcı olacaktır,teşekkürler sayın hocam.

 3. KİNG geometri dedi ki:

  peki siz ne mezunusuz fizik geometri ve matematik dersi veriyorsunuz eğitim fakültesi mezunumusunuz başka şeyler söylemek istemiyorum ben Türkiye derecesi yapmış bir öğretmen olarak konuşuyorum öğrencilerim bana KİNG der

 4. “King Bey “az biraz okumuş olsaydınız böylesi yersiz cümleleri sarf etmemiş olacaktınız. Marmara üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği mezunuyum.Matematik,Fizik ve Geometri derslerini sadece ortaöğretim düzeyinde verdiğim dersler.Yükseköğrenime verdiğim derslerle pek ilgilenmemişsiniz.

  Öğrencilerinizin size ne dediğiyle inanın ilgilenmiyorum.Kısacası umrumda değil.Bu yorumları okuyanların size ve egonuza dair neler düşünebileceğini şimdiden tahmin edebiliyorum.Size ve seviyenize tahammül etmem bile tahammülü zorluyor.

 5. king dedi ki:

  asıl ben sizin gibi insanlara tahammül edemiyorum

 6. king dedi ki:

  ha birde mesleğinizde başarılar dilerim kötü ayrılmak olmaz….

 7. Bekir Dönmez dedi ki:

  Özel ders cidden güven işi. Mesleğini iyi yapmasının yanısıra bir de güvenilir olacak.Teşekkürler hocam…

 8. Engin dedi ki:

  Bu işi sadece kısa yoldan para kazanmak amaçlı yapan kişi gerçekten çok fazla, bu konuda haklısınız. Ancak “bu işi sadece öğretmenler yapabilir demek” de çok kibirli bir yaklaşım. Ben de Matematik-Fizik çift anadal mezunu bir kişiyim ve 5 yıldır da araştırma görevlisi olarak görev yapıyorum. Öğrenciyken hiç ders vermemiştim, ama araştırma görevlisi olduktan sonra üniversite öğrencilerine ders anlatmaya başladım ve bu işi sevdiğimi görünce (tabii ki biraz da ek gelir elde etmek için) özel ders vermeye başladım. Öğretmenlik formasyonum yok ama öğrencilerim de genel olarak başarılı oldular.

  Diyeceğim şu ki, öğretmenlik formasyonuna sahip olan ama konusuna hakim olmayan birindense, konusunu iyi bilen (ve saat hesabı yapmayan, paragöz olmayan) bir fen edebiyat mezunu daha faydalı olabilir! Tabii ki bir de öğrenciyle hocanın uyumu konusu da var.

  Neyse, güzel bir site hazırlamışsınız, tebrik ederim. İstanbul’da yaşıyor olsaydım sizinle tanışmak isterdim ama Ankara’da ikamet ediyorum.

  İyi günler

 9. CH dedi ki:

  Sizi çok iyi anlıyorum Engin bey.Demek istediğim olaya profesyonel bakmak. Yani öğretmenliği meslek olarak ele almak. Hukuk, mali müşavirlik, mühendislik veya diğer iş gruplarının odaları ve sendikaları meslek çalışanlarını korumak üzerine örgütlüyken eğitimde bu başka yerlere gitmiş durumda.

  Alaylı ile mektepli yarışına çekmeden şöyle izah edeyim.Olay çok basit, bu konuda yıllarca eğitim aldığınız, üzerinde imtina ile durduğunuz mesleğinizi bu eğitimi uzaktan veya biraz daha yakınından almış olanların gasp ediyor olması size nasıl hissettirirdi?

  Mesela tıp okuyup doktor oldunuz, bunu bir kaç seminere veya eğitime katılan birinin de sizin mesleğinizi icra edebileceği iddiasıyla karşılaşıyor olsaydınız ne hissederdiniz?

  Öğretmenlik, herkesin elinde altın bilezik gibi bilen bilmeyen “bende verebiliyorum” , “öğrencilerimde çok memnun”,”başarılıda oldular” konseptine giriyor. Mesleğin etiği eter olup, uçmuş çoktan. Verebildikten sonra da kasap, manavda versin ne olacak diyemiyor insan işte.
  Sendikalara bakınca çoğu öğretmen kökenli olmayan öğretmenlerden o yüzden görmezden gelip, üç maymunu oynuyorlar.

  Kimseye “ders vermesin” deme cürretinde değilim. Sadece hizmetti alacaklara verdiğim bilgi niteliğinde bu sitede yazılanlar. Arz talep ilişkisine çomak sokmak değil amacım sadece biraz bilinçlendirme…

 10. ali dedi ki:

  sayın satıcı

  derse gelen hocadan diploma getirmesi gerekir demişsiniz

  bu kişinin direk suratına “ben ne bileyim senin sahtekarmı hocamı olduğuna” demektir

  iki ihtimal var tabiiki ya diplaması var yada yok ama ders veriyor

  varsa;

  hoca şöyle düşünmezmi acaba;amma da pimpirikli bir aileymiş işimiz zor bu aile ile yarın öbürgün çocuk zayıf not alsa yüzde beni suçlarlar

  mutlaka sizde bu tür problemler yaşamışsınızdır bazı ailelerle problemleler.ben bir veli olarak doğru bulmuyorum hocadan diploma kimlik belgesi ikametgah istemeyi

  zaten günümüzde paranın bile sahtesi basıldığında diplomanında sahtesi olacaktır elbet

  velhasıl, bir ailenin kafasını takması gereken asıl şey belgeler değil,öğretmenin öğrenciye verebildiği bilgidir buda sınav deneme gibi testlerle ortaya çıkacak zaten

  yani bence bir kişi ne mezunu olursa olsun hatta hiçbirşey mezunu bile olmasa ilanında bahsi geçen dersi layıkıyla veriyorsa iş bitmiştir teferruatlarla uğraşmaya gerek yoktur

  saygılar

 11. CH dedi ki:

  Yani Ali bey, üste yazılan yorumlarda demek istediğimi net bir şekilde dile getirdim.

  Size öğretmenim diye gelen biri öğretmen olmayabilir bunu nasıl anlayabileceğinizi dile getirdim. Sokakta ben polisim benimle merkeze geleceksin diyen her kirli sakallıyı sivil polis diye kabul edemeyiz öyle değil mi?!

  Mesleki birliği korumak adına yazdığım bu yazıda vermek istediğim mesaj nettir. Dersi herkes verebilir. Kimseye engel olacak değiliz ama dersi herkes, herhangi birinden aldırtır mı? işte bizim dokunmak istediğimiz esas noktada budur.

  Saygılar

 12. ali dedi ki:

  tekrar merhabalar

  üstteki yazımda ne demişim,günümüzde paranın bile sahtesi yapılıyor

  minareye çalan kılıfına hazırlar zaten coşkun bey,yani mesleki yeterliliği olmadı halde,şu üniversiteden mezunum deyip ders veriyorsa ona görede bir diploması elbet olacaktır,sizde diplomanın seri no sunu alıp sahtemi gerçekmi ilgili üniversiteye bir soralım bakalımmı diyeceksiniz acaba

  birde kanayan bir yaraya parmak basmışsınız memleketimizde hangi cesur yürekli vatandaş polise kimliğini göster diyebilirki.hadi dedi diyelim sonrasını düşünemiyorum bile.

© 2008-2016 | Coşkun Hoca | Matematik, Fizik, Geometri Birebir Özel Ders