Online eğitim çok uzun zamandan beri internet mecmuasında var olan, dile gelen, web sitelere bürünen bir kavram, nam-ı diğer uzaktan eğitim. Online eğitim kavramı internet tabanlı teknolojilerin filizlendiği dönemlerde fütüristler tarafından farkedilmiş önemli bir kavram.

Toplumsal yapıya uygun olup olmaması halen tartışma konusu iken birçok website, sayfa ve okul bu konuda yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Online eğitim üzerine çalışmalar hızla artarken, verim konusunda çeşitli şikayetler alınmaya başlandı. Örgün eğitim alan öğrencilerin online eğitim alan öğrencilerden daha başarılı olduğu gerçekliğiyle yüzleşilmeli.

Eğitimde öğrenciye bir kavramı öğretmek kadar o kavramın öğrencide yarattığı merak, ilgi ve tepki de önemlidir. Eğitim birazda etki-tepki olayıdır.

Online sınav, online eğitim, uzaktan eğitim gibi kavramlar istismara oldukça açık durumlar yaratabiliyor.

Başımdan geçen bir olayla yazımı örnekleyip sonlarıyım. Geçenlerde bir üniversite öğrencisi tarafından ekran resmi çekilmiş  sınav soruları yollandı bana. Bu soruları çözüp sadece cevap şıklarını yollayıp yollamayamayacağımı sordu. Benden çözüp yolladım kendisine. Sınavı geçmiştir muhtemelen !

Ama o soruların nasıl çözüldüğünü merak etmiyor olması, uzaktan eğitimin bizim gibi “kendisine dürüst olmayan toplumlar” için halen çok erken olduğunu düşündürüyor. Peki ya sizce ?

28 total views, 0 views today

Online eğitim üzerine… (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Bekir Dönmez dedi ki:

    Online eğitimin pek başarılı olacağını düşünmüyorum şimdilik, ileri de belki.

© 2008-2016 | Coşkun Hoca | Matematik, Fizik, Geometri Birebir Özel Ders