Öğretmenin, kendi öğrencileri arasında ihtiyaç duyanlara özel ders vermesi etik mi?

Ceza sahası içinde topu elle tutmak gibi bir durum, sorduğunuz soru. Öğretmenlerin ne kadar düşük maaşlarla çalıştığını elbette biliyorum. Ama özür dilerim, net bir penaltı bu.

Elinizi vicdanınıza koyup söyleyin: Özel ders verdiğiniz öğrenciye sınıfta tarafsız davranmak kolay mı Allah aşkına? “Çıkar çatışması” denilen şey tam da bu değil mi?

Kamu Görevlileri Etik Rehberi, öğretmenlerin özel dersleriyle ilgili aynı şeyleri söylüyor:

“Matematik öğretmeninin öğrencilere özel ders vermesi iki açıdan etik davranış ilkelerine aykırıdır ve çıkar çatışması meydana getirmektedir. Birincisi, ücret karşılığında özel ders verme ikinci iş kapsamındadır. İkincisi, çıkar çatışması ortaya çıktığından, öğretmenin özel ders verdiği öğrencilerine ayrıcalıklı muamelede bulunma ihtimali vardır. Öğretmen ders verdiği öğrencilerine ayrıcalıklı muamelede bulunmasa bile, diğer veli ve öğrenciler ayrıcalık yaptığını düşünebilirler.”

Evet, net bir penaltı bu. Hakeme kızmayın lütfen.

(Sabah Gazetesi)

37 total views, 0 views today

Öğrencisine özel ders etik mi? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Bu tür haberleri çok duyuyoruz.Öğrencisine sadece özel ders kapısını açık bırakan utanç duyduğum bazı meslektaşlarım ne yazık ki bu çarpık eğitim sistemimizde var.
    Hatta daha da ileri gidip soruları özel ders öğrencilerine verecek kadar alçaklaşan/alçalan insanları duydukça hicap duyuyor ve ülke geleceğine karamsarlıkla bakmaya başlıyorum.

    Eğitim sistemimiz ne yazık ki kokuşmuş ve artık çekilmez olmuş.

© 2008-2016 | Coşkun Hoca | Matematik, Fizik, Geometri Birebir Özel Ders